Vinný sklep, bazén a pergola. Nejčastější doplňky našich domovů. Co z toho máte doma vy?

20.07.2021

Společnost přátel nebo rodiny, dobré jídlo a teplé letní večery. Tato představa trávení volného času se nejspíše zamlouvá opravdu vysokému počtu obyvatel naší země. Jsme národ, který má rád pohodlí domova a který víc preferuje trávení volného času doma než například na okázalých společenských akcích.

 
Stačí se jen zamyslet a trochu zanalyzovat to, jak naše domovy vypadají. Jedna rodina se setkává pod pergolou, druhá v altánku v zahradě, rodina s dětmi bude preferovat trávení volného času třeba u bazénu, s přáteli se rádi hostitelé usadí do sklípku, obzvlášť v parném létě.
Ne každý hned v začátcích stavby nebo při koupi domu přemýšlí nad tím, jaký druh tohoto většího doplňku zvolí, většina se rozhoduje až po dokončení stavby či rekonstrukce, kdy se pozornost přesměrovává na to, jak bude vypadat zahrada a co by tam určitě nemělo chybět.
Při volbě těchto doplňků je kladen velký důraz na to, jak rodina ráda tráví čas, jakou má skladbu, jestli má pár děti, či nikoliv. V neposlední řadě je také ale důležité dbát na to, jestli je vůbec vybraný doplněk vhodný ke stavbě na pozemku. Venkovní posezení nebo pergola asi problém představovat nebudou, trochu složitější to může být s venkovním bazénem zapuštěným do země nebo se sklípkem.


Velkým trendem je nyní propojení mezi interiérem a exteriérem. Vše by mělo být v souladu, ať už jde o dlažbu kolem bazénu, materiálem zahradního nábytku či pergoly. Na detailech zde opravdu záleží, protože ty utváří celkový dojem. Dále je velmi důležité dbát na kvalitu zvolených materiálů, popřípadě hledat nějakou alternativní ochranu před vlivy počasí. Dobré je volit nerezové materiály, kvalitní obložení nebo dobře opracované a nalakované dřevo. Těmito kroky minimalizujete hrozbu případného poškození a výrazně tím můžete prodloužit životnost daného výrobku.


Výstavba místa, kde můžete trávit víkendové večery s přáteli a dětmi se bezesporu vyplatí. Obývací pokoj je fajn, ale trávit veškerý čas jen tam by mohlo vést k nudnému stereotypu, na to pozor. Horký čaj v průběhu deštivého dne chutná určitě líp uvnitř, naopak tomu vychlazená sklenka bílého v parném letním dni přijde vhod spíš pod pergolou na zahradě.

A co vy? Už máte své odpočinkové místo?